Adobe Flash player yukleyiniz
TKDK Amasya İl Koordinatörlüğü

Amasya Merkez Bilgilendirme Toplantısı Yapılmıştır.TKDK Amasya İl Koordinatörlüğü IPAR II 3. Çağrısı kapsamında Amasya Merkez'de bilgilendirme toplantısı düzenledi
Amasya Valisi Dr. Osman Varol'un da katıldığı 3 .çağrı bilgilendirme toplantısı Amasya Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı salonunda gerçekleşti.Amasya'lı yatırımcıların hazır bulunduğu toplantıda Amasya Valisi Varol Programla ilgili değerlendirmelerde bulunurak şunları kaydetti; “TKDK’mızın başlattığı bir hibe programının tanıtım toplantısında bir araya gelmiş bulunuyoruz. IPARD II’nin ne olduğunu söyleyerek konuya başlamak lazım. IPARD’ı basitçe bölgesel gelişimin sağlanması için Avrupa Birliği katılım öncesi yardım enstrümanları diye çevirebiliriz. Yani Avrupa Birliğine aday ülke olarak Türkiye Cumhuriyeti Devletinin çeşitli alanlarda ortaklığa, üyeliğe hazırlanmak için Avrupa Birliğinden istifade ettiği fonların bir şekilde ülke içerisinde kullandırılmasını sağlayan mekanizmalar bunlar. IPARD dediğimiz bunun bölgesel kalkınmayla ilgili olan kalemi. Bu program, Türkiye’de gerçekten çok ciddi, yüksek bir başarı oranıyla uygulanmakta olan bir programdır. Bu programın yürütülmesi için de ülkemizde TKDK oluşturuldu. TKDK, ciddi performans gösteren yüksek başarı oranıyla çalışan bir kurum.  TKDK çalışmalarını yaparken bunları çok ciddi proje sürecinden geçiriyor, profesyonel projeler hazırlanıyor ve uzman değerlendiriciler tarafından değerlendiriliyor. Daha sonra bunlardan uygun görünenlere çok sıkı bir finansman programı uygulanıyor. Proje tamamlanıp faaliyete geçtikten sonra da belirli bir süre kurum denetimi altında çok ciddi iş planları yaparak uygulamada sürekli olarak izleniyor. Ülkemizde çok çeşitli hibe programları uygulandı. Türkiye’nin her tarafında TKDK vesilesiyle hayata geçen projelerin başarı oranı çok yüksek, sürdürülebilirlikleri gerçekten çok başarılı. Ayrılan kaynakların sektörlerde gerçekten faydalanılarak doğrudan faaliyette olduğunu görmek mümkün. 
Kırsal kalkınmadan bahsedince aklımıza çoğunlukla tarımsal faaliyet geliyor. Fakat bu aynı zamanda kırsal alandaki turizm faaliyetlerini de kapsayan bir program. Tarıma dayalı sanayiyi de teşvik eden bir sistem. Bu anlamda ilimizin çok ciddi potansiyele sahip olduğunu düşünüyorum. İlimiz, TKDK’nın ilk örgütlendiği illerden bir tanesi. Birçok proje TKDK ile başarı düzeyi yüksek bir şekilde uygulanıyor. Ben bu programda da benzer bir başarı göstereceğimizi düşünüyorum. İlimizin hayvancılıkla ve tarımla ilgili çok ciddi bir potansiyele sahip olduğunu biliyoruz. Özellikle 5-6 üründe çok ciddi üretim potansiyeline sahibiz. Kırsal turizmde de yapabileceğimiz çok şey var. İlimizin merkezi ülkemizin önemli turizm destinasyonlarından bir tanesi.Amasya olarak bu programdan maksimum düzeyde istifade edebilmek için gereken her şeye sahibiz. Hem çok ciddi bir potansiyelimiz var hem de sizlere yardımcı olmak için hazır bekleyen tecrübeli bir kuruluşumuz var. Bunları doğru değerlendirerek bu programın sonucunda başarıya ulaşacağımızı düşünüyorum. İnşallah bu program hayırlara vesile olur. Hepinize saygılar sunuyorum” dedi.
Kurum uzmanları tarafından yapılan sunumun ardından,katılımcıların soruları yanıtlanmasının ile program sona erdi.