Amasya İl Koordinatörlüğü

IPARD II 3.ÇAĞRISI SÖZLEŞME TAKDİM TÖRENİ DÜZENLENDİ


Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Amasya İl Koordinatörlüğü tarafından ,IPARD II programının 3. Çağrısı kapsamında 33 milyon liralık yatırım için 43 yatırımcıyla sözleşme imzaladı.
 
Avrupa Birliği ve ulusal kaynaklardan sağlanan fonları hedef kitleye etkin şekilde ulaştırarak ulusal kalkınmaya katkı sağlayan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Amasya İl Koordinatörlüğü, IPARD II Programı ile hibe desteği almaya hak kazanan yatırımcılarla sözleşme töreni gerçekleştirdi.
 
Saraydüzü Kışla Binası’nda gerçekleşen törene Amasya Valisi Dr.Osman VAROL, Amasya Belediye Başkanı Cafer ÖZDEMİR, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin ORBAY, TKDK Amasya İl Koordinatörü Cengiz DİKİCİ, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, sözleşme imzalamaya hak kazanan faydalanıcılar, danışmanlar ve potansiyel başvuru sahipleri katıldı.
Açılış konuşmasının yapan TKDK İl Koordinatörü Cengiz DİKİCİ, programla ilgili değerlendirmelerde bulunup ilgilerinden ve sorunların çözümüne verdikleri desteklerden ötürü kurum müdürlerine ayrı ayrı teşekkür ettiğini ifade etti.
Amasya Valisi Varol ise yaptığı konuşmada; “TKDK gerçekten Türkiye’de özellikle son 10 yıla damgasını vurmuş kırsal kalkınma anlamında çok önemli hizmetler yürütmüş hayati kuruluşlarımızdan bir tanesidir. Tabii ki ana işlevi özellikle Avrupa Birliği’ne uyum sürecinde Avrupa Birliği tarafından sağlanan fonların doğru bir biçimde ülke sahasında kullanılması ve ilgili sektörlerin, verim sağlayacak ciddi dönüş sağlayacak sektörlere doğru bir biçimde dağıtılmasıdır. Bizlere gerçekten kazandırdığı çok şey var bu kurumun ve buna benzer çalışma prensiplerinin. Öncelikle planlama kavramını hayatımıza sokmuş durumda. Avrupa Birliği’nin fonlarını ülkenizde kullanmak istiyorsanız kesinlikle bunun çok doğru bir biçimde bir projeyle yapılması ve çok ciddi planlanması gerekir. Bu kültürü öncelikle bizim kırsal kalkınma alanımıza sokmuş kurumlardan bir tanesi.
 
Devletimiz daha önceden çok ciddi destek ve hibe programları uygulamıştır ve hala uygulamaya devam etmektedir. TKDK’nın çalışmaları ilk başta insanlarımıza zor gelse de zaman içerisinde bu projeler bu çalışmalar hayata geçtikçe insan hayatını ne kadar kolaylaştırdığını hep beraber görebiliyoruz. Bugün bu sistem Türkiye’de oturmuş durumda. Özellikle 2007’de kuruluşundan sonra Amasya şanslı illerimizden. Çünkü Türkiye’nin her ilinde bu proje hizmetleri bulunmamakta. Bu proje bir stratejiye göre Türkiye çapında yapılıyor. Bu anlamda ilimize çok ciddi katkıları olmuş. Kıymetli arkadaşımızın, Müdür Bey’in sunumunda söylediği gibi 40 milyon liraya yakın bir hibeden bahsediyoruz. Bu çok önemli bir rakam. Önceki Tarım Bakanlarımızdan Mehdi Bey yine TKDK ile ilgili bir programda söylediğini hatırlıyorum. Gerçekten TKDK’nın verdiği hibeleri göz önüne aldığımızda babanın oğluna vermeyeceği bir parayı size veriyor bu kuruluş.
Bugün bu işle ilgili birçok arkadaşımız sözleşmelerini alacaklar. Tabii, Kurum sürekli yeni programlar açmaya devam ediyor ve bu programlar sayesinde samimi yatırım yapmak isteyen birçok girişimcimiz, kırsalda yaşayan birçok vatandaşımız da bu hayallerine kavuşmuş oluyor.
Ben bu başarılı çalışmaların devamını diliyorum. Buradaki fonlardan, kaynaklardan faydalanan vatandaşlarımızın kurduğu işlerin hayırlı ve bereketli olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.